Veronika Urdzíková

Jóga nie je len fyzické cvičenie

Keď sa povie jóga, väčšina ľudí si predstaví rôzne krkolomné pozície, v kterých vidia jogínov na youtube, instagrame alebo v časopisoch. Niekoho to odradí a povie si, že jóga nie je pre neho, lebo on nie je tak flexibilný a niečo také sa nikdy nenaučí. A niekoho iného to práve zaujme a začne sa venovať fyzickej praxi jógy.

Lenže jóga nie je len o fyzickom cvičení. V dnešnej dobe sa najviac propaguje práve táto časť jógovej cesty, ale podľa Pataňžaliho Jóga sútier (texty učitele Pataňdžaliho, spísané okolo roku 200 pred n.l.) je cesta jógy rozdelená do 8 oblastí:

  • Jama – etické princípy chovania k samým sebe aj k druhým. Patria tu: ahimsá (nenásilie, neubližovanie), satja (pravdivosť, neklamanie), astéja (nekradnutie, neprivlastňovanie), aparigraha (nepripútanosť, nelpenie), brahmačarjá (zdržanlivosť, striedmosť)
  • Nijama – činnosti a princípy, ktoré sa doporučuje zahrnúť do vlastného života. Patria tu: sauča (čistota), santóša (spokojnosť), tapas (disciplína, sebekázeň), svadhjája (sebapoznanie, samoštúdium), íšvarapranidhána (oddanosť, viera, resp. úcta k tomu, čo nás prevyšuje)
  • Ásana – fyzické cvičenie
  • Pránájáma – práca s životnou energiou „pránou“ skrz dychové techniky
  • Pratjáhára – stiahnutie pozornosti od vonkajších vnemov dovnútra
  • Dhárana – koncentrácia
  • Djána – meditácia
  • Samádhi – absolútna jednota, stav blaženosti, osvietenia

Ja sama som sa k  jóge dostala skrz ásany, tj. fyzické cvičenie jógy. Hľadala som cvičenie proti bolestiam chrbta a zároveň niečo nenáročné, čo by som mohla cvičiť ráno, na prebudenie celého tela. A keď som začala viac cvičiť jógu, postupne sa mi začalo odkrývať, aké rôzne pozície sú v jóge možné a zaujalo ma to. Rada sa učím nové veci, takže to bol pre mňa ideál – v jóge je veľké množství pozícii a v mnohých je možné sa časom dostať do naozaj pokročilých variant. A to ma bavilo (a stále baví 🙂 ).

Nejde o tú samotnú pokročilú pozíciu, ale o uvedomenie, čo naše fyzické telo dokáže, čoho je schopné. Že pozície, o kterých som si nikdy nemyslela, že ich budem schopná urobiť, sa zrazu stanú skutočnosťou. Posúva mi to limity, a túto dôveru v to, že sa „nemožné stáva možným“ som potom schopná preniesť aj do bežného života. Lebo ako všetci vieme, limity máme len vo svojej hlave…

Postupne som sa začala zaoberať dychovými technikami, koncentráciou, meditáciou a to všetko prehĺbilo spoznávanie samej seba a aj samotnú fyzickú prax jógy. A pravdaže aj zahrnutie princípov jamy a nijamy – nielen v praxi jógy, ale aj v bežnom živote. Ono potom si človek uvedomí, že všetky tie veci, ktoré sa naučí na jógovej podložke sa postupne začnú prejavovať aj v bežnom živote. Že ako cvičí na podložke, tak žije svoj život.

Zdá sa vám to prehnané? Skúste sa nabudúce pri cvičení jógy (alebo pri akejkoľvek inej aktivite) na chvíľu zamyslieť nad tým, AKO cvičíte. Tlačíte na seba, prehnane sa snažíte, chcete, aby to bolo dokonalé, aby ste boli lepší než ostatní? Alebo je vám to tak nejak jedno, niečo spravíte, ale úplne sa nepredriete, a hovoríte si, načo sa vôbec máte snažiť? A teraz sa pozrite na svoj život – ako ho žijete? Rozpoznávate tieto kvality v nejakej oblasti svojho života?

A má to pravdaže aj opačné pôsobenie – keď zmením niečo vo svojom prístupe k životu (v akejkoľvek oblasti), tak sa to odrazí aj v spôsobe môjho cvičenia. Pre mňa je napríklad výzvou nechať veci plynúť a nesnažiť sa příliš. A akonáhle sa viac na túto kvalitu naladím vo svojom  bežnom živote a dovolím veciam, nech sa dejú samé, tak som potom schopná aj na podložke byť viac vo „flow“ a cvičiť s ľahkosťou. A zasa sa to nemusí týkať len fyzického cvičenia, ale aj dychových techník, meditácie, atď.

Existujú názory, ktoré vyššie spomenuté oblasti vnímajú skôr jako rebrík, postupnú cestu, tj. že člověk by mal začínať jamou a nijamou –  to sú zakladné principy, ktoré by si mal najskôr osvojiť. Potom ásany (fyzické cvičenie), postupne pránájáma (dychové techniky) a až neskôr sa venovať koncentrácii a meditácii. Iní tvrdia, že to je prepojené a nie je nutné ísť postupne. Ja súhlasím s týmto druhým názorom. Sama na sebe som videla zmeny, keď som sa začala viac venovať meditácii a pránájáme, aké pozitívne zmeny to prinieslo aj do ostatních oblastí jógy.

Týmto som vám chcela ukázať, že v jóge je mnoho oblastí, kterým je možné sa venovať a že všetky sa navzájom ovplyvňujú a zároveň majú dopad na náš bežný život. Proste všetko so všetkým súvisí. S akým PRÍSTUPOM a NASTAVENÍM robíme jednotlivé aktivity, taký život žijeme.

Je niečo, v čom by ste radi zmenili svoj prístup? Akú novú kvalitu alebo spôsob by ste radi zahrnuli do svojho života? Skúste to urobiť v malom, napríklad pri cvičení jógy, a potom len dovoľte, nech sa to rozrastie aj do ostatných oblastí vášho života.

AK SA CHCEŠ DOZVEDIEŤ VIAC O ETICKÝCH PRINCÍPOCH NAZÝVANÝCH JAMA, KLIK NA TENTO ČLÁNOK >>>

AK ŤA ZAUJÍMA PREPOJENIE MEDZI JÓGOVÝMI ÁSANAMI A ŽIVOTNÝMI POSTOJMI, POZRI SI TOTO VIDEO NA YOUTUBE >>>