Veronika Urdzíková


Ako to celé začalo

Moja cesta s jógou začala v roku 2014, a to z veľmi praktických dôvodov. Hľadala som nejaké cvičenie na ráno, pri ktorom by som sa trochu ponaťahovala, prebudila celé telo a pripravila sa do nového dňa.

Dovtedy som cvičila skoro každé ráno 5 Tibeťanov, a už ma to nudilo. Chcela som zmenu. A ďalším dôvodom boli aj bolesti chrbta. Vraj na to jóga pomáha, tak som si povedala, že skúsim. A neoľutovala som!

Hneď po prvej lekcii som sa cítila úžasne. Nebolo to len o fyzickom cvičení, ale o akomsi hlbšom spojení sama so sebou skrz dych. Proste som sa cítila tak nejak „sama v sebe“. A to som vôbec netušila, čo ďalšie mi jóga prinesie…

Cesta do hĺbky

Zo začiatku som sa venovala predovšetkým cvičeniu jógových ásan (fyzické cvičenie) a keď bola na konci relaxácia, tak som len čakala, kedy to skončí – mám predsa dôležitejšie veci na práci a nemám čas relaxovať, nie? No a dnes to vnímam presne naopak. Ak mám ráno pre seba len 10-15 minút, rozhodne vyhráva meditácia!

Ale to všetko prišlo postupne. Začínala som s cvičením ásan a postupne som prenikala do tajov pránájámy (práca s dychom) a meditácie. Začala som viac vnímať svoje telo a jeho potreby, svoje myšlienky a emócie, svoju dušu. Začala som byť viac láskyplná sama k sebe a naslúchať svojmu vnútru – Čo skutočne chcem vo svojom živote? A čo nie? Čo mi robí naozaj radosť? Čo ma už nebaví?

A z jógovej podložky sa tieto zmeny presunuli aj do môjho bežného života. Každým rokom vnímam ako žijem čím ďalej, tým viac v súlade so svojou podstatou. A stále som na ceste.

Vďaka jóge sa dokážem lepšie ukotviť v prítomnosti a byť vedomým pozorovateľom svojich myšlienok a emócií, než aby som sa nechala vláčiť nevedomými programami (aj keď aj to sa samozrejme stáva, ale čoraz menej). Dokážem sa ľahšie napojiť na svoje vnútro – a práve tam nachádzam pokoj, hĺbku a všetky odpovede. Veď ako sa hovorí – všetky odpovede máme v sebe. Je to len o tom, začať naslúchať…

V posledných rokoch objavujem kúzlo mantier a mudier (gestá rúk), prácu s čakrami a energiami. Myslím, že v jóge je stále čo objavovať a ísť viac a viac do hĺbky.

Čo cvičím

Čo sa týka štýlu jógy, najčastejšie cvičím vinyasu a ashtangu. Mám rada skôr dynamickejšie cvičenie, kde sa naučím niečo nové a posúvam svoje limity. Cvičenie, pri ktorom si uvedomím, že pozície, o ktorých som si myslela, že sú pre mňa nemožné, sa stávajú možnými 🙂

Rozhodne nie som zástanca prehnane náročných lekcií, kde sa človek ide „zodrať z kože“, to nie. Ale vyjsť občas za zónu komfortu a skúsiť niečo, o čom by som neverila, že dokážem, je fajn. A urobiť to jemne a s takou tou detskou hravosťou z objavovania nového. 

Za úplne najdôležitejšie považujem mať radosť z cvičenia. Z objavovania toho, čo moje telo dokáže a prepojiť sa viac sama so sebou, so svojím vnútrom. A toto sú veci, ktoré by som ti rada ukázala.

Jógové kurzy a ďalšie záujmy

2017/2018          Inštruktorka jógy RYT 200h (Dům jógy,Praha)     

2020                  Ashtanga Yoga s LArugou Glaser (Goa, India)    

a ďalšie kurzy týkajúce sa pránájámy, mantier, mudier, ajurvédskeho detoxu, čakier, apod.

Čo sa týka mojich ďalších záujmov, zaujímam sa o Tradičnú čínsku medicínu a rôzne iné alternatívne postupy. Verím, že naše telo je schopné sa zregenerovať a uzdraviť aj samo, s pomocou bylín, zdravej stravy, odstránenia emočných a mentálnych blokov (prípadne karmických záťaží) a zaujatím pozitívneho prístupu k životu. Baví ma práca s krištálmi a kameňmi,  aromaterapia a práca s energiami. Zaujímajú ma rôzne veci medzi Nebom a Zemou, ktoré mi dávajú väčší vhľad do toho, „ako to celé vlastne funguje“. A čím ďalej, tým viac musím dať za pravdu známemu výroku:  „Viem, že nič neviem…“

Ak môj príbeh s tebou rezonuje, rada ťa uvidím naživo alebo online.